ЕКП: Страните трябва да предприемат незабавни действия за забрана на принудителния труд

Държавите членки на ЕС имат „моралното задължение“ незабавно да приложат забраната за стоки, произведени чрез принудителен труд, която влезе в сила от 13 декември.

Това призоваха от Европейската конфедерация на профсъюзите, въпреки че срокът за въвеждане на забраната е 3 години. Оттам подчертават, че данните на Международната организация на труда показват, че няма време за губене:

– В света има 28 милиона души, полагащи принудителен труд, включително 3,3 милиона деца;

– 236 милиарда щатски долара е размерът на годишната печалба, генерирана от принудителен труд в света;

– Общата стойност на незаконните печалби е най-висока в Европа и Централна Азия (84,2 млрд. щатски долара).

Клаес-Микаел Щал, заместник-генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите, заяви: „Твърде дълго време компаниите се измъкваха от това, че трупат неприлични печалби на гърба на експлоатирани уязвими хора по света. Фактът, че Европа е най-големият вносител на печалби от принудителен труд, налага морално задължение на държавите членки да приложат тази забрана незабавно. ЕКП ще използва широката си международна мрежа, за да подкрепи Комисията и уважаемите работодатели да идентифицират и да се справят със случаите на принудителен труд по веригата на доставки.“

Енрико Сомалия, генерален секретар на Европейските синдикати в областта на храните, селското стопанство и туризма (EFFAT), заяви: „Веригите за доставки на селскостопански и хранителни продукти включват редица примери за стоки, добити или произведени с принудителен труд. Независимо дали става въпрос за производството на захарна тръстика в Бразилия, палмово масло в Индонезия и Малайзия, какао от Кот д’Ивоар или домати и риба от Китай, експлоатацията е очевиден риск. Системната промяна се състои в търсенето на отговорност от дружествата за етични практики, в прилагането на основните конвенции на МОТ и в един напълно различен подход към търговските споразумения“.