MOT: Международните мигранти са жизненоважна сила на световния пазар на труда

Международните мигранти играят решаваща роля в глобалната икономика и съставляват 4,7 процента от общата глобална работна сила през 2022 г. Повечето са заети в страни с високи доходи и в ключови сектори като услугите и по-специално предоставянето на грижи. Това сочи последният доклад на Международната организация на труда (МОТ) за Глобалните оценки за международните работници мигранти. Те показват, че 167,7 милиона мигранти са били част от работната сила на страните, в които са избрали да пребивават, през 2022 г. От тях 102,7 милиона са мъже и 64,9 милиона жени. Това е увеличение от повече от 30 милиона от 2013 г. насам, тоест ръст, който се наблюдава основно между 2013-2019 г. По-голямата част от мигрантите в работната сила са концентрирани в страни с високи доходи, които представляват 68,4% от общия брой (114,7 милиона души), следвани от 17,4% (29,2 милиона) в страни с по-висок среден доход.

Регионално разпространение

По-голямата част от мигрантите в работната сила са концентрирани в Северна, Южна и Западна Европа; Северна Америка и арабските държави. Делът ѝ в Северна, Южна и Западна Европа, се е увеличил от 22,5 на сто през 2013 г. на 23,3 на сто през 2022 г. За разлика от това делът на мигрантите в работната сила в Северна Америка и арабските държави е претърпял леки спадове.

Включване на пазара на труда

От 167,7 милиона работещи мигранти през 2022 г. 155,6 милиона са били заети, а 12,1 милиона – безработни. Продължават значителни различия между половете, тъй като жените имат съотношение на заетост спрямо населението от само 48,1 процента, в сравнение със 72,8 процента за мъжете мигранти.

Мигрантите са изправени пред по-висок процент на безработица (7,2 процента) в сравнение с местните граждани (5,2 процента). Това несъответствие може да се дължи на фактори като езикови бариери, непризнати квалификации, дискриминация, ограничени възможности за отглеждане на деца и основаващи се на пола очаквания, които ограничават възможностите за заетост, особено за жените.

Значението на грижите и услугите

Значителна част от мигрантите – 68,4 на сто – са заети в сектора на услугите, в сравнение с 51,5 на сто от местните работещи. Тази тенденция до голяма степен се дължи на глобалното търсене на грижи и домакинска работа, особено сред жените. 28,8% от жените мигранти и 12,4% от мъжете мигранти са били заети в сферата на грижите, в сравнение с 19,2% от жените и 6,2% от мъжете немигранти.

Обръщане към нуждите 

Докладът подчертава сложността на трудовата миграция и ключовата необходимост от целенасочени политики в подкрепа на международните мигранти. Те включват подобряване на достъпа до възможности за достоен труд и подобряване на защитата им. С по-голямата част от мигрантите, заети в сектори с високо търсене, осигуряването на справедлив достъп до възможности за заетост за насърчаване на устойчиво развитие и приобщаващи пазари на труда е политически приоритет, се казва в него.

„Работниците мигранти са незаменими за преодоляване на глобалния недостиг на работна ръка и допринасяне за икономическия растеж“, каза генералният директор на МОТ Жилбер Ф. Хунгбо. „Осигуряването на техните права и достъп до достоен труд е не само морален императив, но и икономическа необходимост.“