Миньорите отбелязоха професионалния си празник с тържествено събрание и молебен за здраве

Професионалният празник на миньорите бе отбелязан днес в София с тържествено събрание, което се проведе в „София хотел Балкан“ в столицата, както и с тържествен молебен за здраве в катедралния храм „Св. Неделя“ в Деня на св. Иван Рилски – 18 август.

„От името на всички над 300 000 души, които членуват в синдкалното ни семейство – за нас е огромно признание да сме днес тук. Нека усилията, които полагате ежедневно бъдат високо оценени, заедно с инвестициите на работодателите, които са решаващи и ключови, за да можем да вървим напред. За нас синдикатите има огромни предизвикателства по отношение на сектора. Най-важното и най-сериозното пред цялата индустрия като цяло, както и цялата ни икономика, наистина е начинът, по който Зелената сделка и целият пакет от законодателни промени и решения се отразяват вече на икономиката, енергетиката, въгледобива и въобще на всички нас, които опитваме да докажем, че България е индустриална държава и такава ще остане, независимо от опитите на някой да ни попречи“, каза пред присъстващите в залата президентът на КНСБ Пламен Димитров.

От думите му стана ясно, че в новата ЕК, макар и със същия председател в лицето на Урсула фон дер Лайен, ще има известно разхлабване на натиска по отношение на „зелените предизвикателства“. „Това не означава, че те ще изчезнат, а по-скоро, че ще има глътка въздух по повод на възможни дерогации за някои срокове и някои предприятия да се подготвят по-добре, да съумеят да направят съответните инвестиции, така че да останат на пазара“, обясни той и допълни още: “Спешно се нуждаем от национална програма за престуктуриране на въглищната енергетика. Териториалните планове за справедлив преход всъщност се оказаха, според мен, един голям балон – голяма част от тях в настоящия момент са изпразнени от съдържание“.

Според Димитров също така е безспорно важно да погледнем и към индустриалната ни стратегия. „Всички трябва да помнят, особено тези, които отиват на избори, а трябва и ние да им напомняме, че идустрията в България – и тежката, и преработващата – дава около 25% от брутния продукт на страната. Близо 29 на сто от цялата заетост на работещите у нас е в индустрията. Ние държим и оттук натакък с бизнеса ще настояваме, които и да са управляващите България – да се върви към общо национално тристранно споразумение. Националният социален диалог е занемарен в момента, оставен е настрани. Бизнесът се оправя както може, както и ние, а това е контрапродуктивно“, посочи още президентът на конфедерацията. По думите му е доказано, че когато синдикати и работодатели тръгнат заедно и покажат какво трябва да стане в България, политиците чуват повече, независимо от това в каква популистка вълна са попаднали. „Индустриалното, икономическото и социалното развитие на България трябва да бъдат определени от подобна обща визия на работодателите и на синдикатите час по-скоро. Вече 3 години страната ни върви все по-надолу и като че ли хоризонтът не е никак розов“, категоричен бе той. Пред присъстващите Димитров посочи още, че в следващите месеци предстои да започне договарянето на новия отраслов браншов колетивен договор в миннодобивния сектор. „Заедно с много други сектори ние опитваме да пренесем тристранния диалог в двустранен такъв и да имаме тези договори, които очакват от нас работещите в сектора. Разбирайте, че става дума за това да почнем да договаряме най-накрая начални работни заплати по основни категории персонал в бранша, така че да има яснота по повод на нелоялната конкуренция вътре във всички сектори. И да е ясно, че кражбата на работници всъщност е останала в миналото, ако успеем заедно да определяме справедливата цена на работещите в сектора, така че работодателите да са спокойни, че кадрите им няма да избягат и едноврменно – работещите да са удволетворени и сигурни в своето бъдеще“.

По време на събитието свой доклад представи инж. Драгомир Драганов, председател на управителния съвет на Българската минно-геоложка камара. Очаква се ръст в търсенето на добивни суровини в Европейския съюз до шест пъти през 2030 година и до 15 пъти през 2050 година, стана ясно от думите му. И още – повече от три четвърти от това, което използваме в ежедневието си, е произведено от добивните суровини. „За да могат да отговорят на завишеното търсене на минералните суровини за нашите компании, това означава мащабни инвестиции, което изисква стабилност на политическата и бизнес среда“, каза още Драганов. „Браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори като металургия, строителство, машиностроене, химическа промишленост, енергетика и други отрасли и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната. През 2023 г. България продължи да заеми водещи позиции в Европа по добив на полезни изкопаеми“, допълни той.

Сред гостите на форума бяха представители на редица държавни институции, сред които Красимир Ненов – заместник-министър на енергетиката, Стоян Тошев – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите, Атанас Атанасов – председател на Националния статистически институт, председатели на общински съвети от страната, представители на Българската академия на науките, Минногеоложкия университет, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Университета за национално и световно стопанство, представители на бизнеса и др. Организатори на събитието са Българската минно-геоложка камара, Научно-техническият съюз по минно дело, геология и металургия, Федерацията на независимите синдикати на миньорите – КНСБ и Синдикалната миньорска федерация „Подкрепа“.

Кулминация на събитието бе връчването на наградите на Българската минно-геоложка камара на отличени и свързани с бранша, по повод професионалния им празник. Част от категориите, в които бяха връчени призове са: за постигнати най-високи годишни резултати в минерално-суровинната индустрия през 2023 г., за иновации, за безопасност и здраве, за грижа за природата и за липса на екологични нарушения, за корпоративна социална отговорност, колективни награди за принос към българската минерално-суровинна индустрия и др.

Отличия бяха връчени и на дружествата, които активно се включиха в гасенето на пожари в редица региони у нас през летните месеци.

18 август е професионалният празник на въглекопачи, рудодобивници, специалисти и служители от геоложките проучвания, от научните и проектантските институти от бранша. Преди повече от век цар Фердинанд издава Указ, който определя датата, на която се отбелязва – Успение на Св. Иван Рилски. Патрон е най-българският светец, който се отличава с твърдост, воля, състрадание и човеколюбие.