Здравето на пенсионната ни система е започнало да се влошава – от една страна заради намаляващата работна сила и политическите решения за увеличаване на пенсиите в последите няколко години.
„Политиците раздават щедро преди избори, каквото могат и каквото не могат. Тоест, което не може да си позволи пенсионната система“, каза Пламен Димитров, президент на КНСБ пред „По света и у нас“ на БНТ.
От НОИ са проиграли два варианта за изход от кризата – плавно повишаване на осигуровката за пенсии с 5% до 2045 година. Или промяна на правилото за ежегодното осъвременяване на пенсиите. При втория сценарий, проигран от НОИ, от формулата за ежегодно преизчисляване на песните отпада елементът среден осигурителен доход. И увеличението от 1 юли зависи само от инфлацията.
Бизнесът и синдикатите са единодушни, че „швейцарското правило“, по което се осъвременяват пенсиите не трябва да се пипа. Но са на различни позиции по сценария с увеличаването на осигуровката. От КНСБ са склонни да го подкрепят и дори предлагат плавно увеличение с пет процента и на вноската за втора пенсия.
„По този начин ще дадем възможност цялата система да се стабилизира и хората да видят, че пенсионната система с двата си стълба ще им даде надежда и гаранция, че ще получат едни прилични пенсии“, коментира Димитров.
Според бизнеса заради очакваната по-голяма продължителност на живота трябва да се върви към ново повишаване на възрастта за пенсиониране. Според сегашното законодателство тя ще расте плавно до 2037 г. Тогава мъжете и жените ще се пенсионират на 65 години.
„Не мисля, че обществото, пък и който и да било политик, е готов в момента да отвори темата за отежняване на възрастта. Тъй като стажът от 40 години, който го има, той няма как да бъде предмет на какъвто и да било дебат – да се увеличава нагоре“, посочи президентът на КНСБ.
Според икономистите увеличаването на възрастта или повишаването на осигуровките няма да покрият големия недостиг в бюджета за пенсии. Експертите смятат, че е необходима реформа, която да разтовари НОИ от социални плащания, които не са свързани с пенсиите.
Цялия репортаж може да гледате тук.