Не сме доволни от решението за линията на бедност. Това каза пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ.
Според КНСБ методиката за определяне на линията на бедност трябва да се промени и да се отчита ръстът на цените на годишна база в така наречената малка потребителска кошница. Експертните сметки на синдиката сочат, че по този начин за догодина линията на бедност трябва да е с 29 лева по-висока от предлаганата от правителството или 667 лева.
Синдикатът настоява и за приемането на така наречената заплата за издръжка в България.
„Идеята да се определи и да се договаря не само цената за нискоквалифицирания труд като минимална, стартова за всички след това сектори и браншове, а и такава за знания и умения за хора със средно образование, каквито се изискват за съответните длъжности и професии, а и тези работни места, където се изисква висше образование, това да бъде една тристълбова минимална схема на заплащане, от която започва договарянията във всички браншове, сектори и предприятия. Това го има в много държави и в ЕС„, обясни Димитров.
Той уточни, че в България от 1991 г. има също препоръчителни коефициенти към минималната работна заплата, които обаче не са задължителни.
„Много често се спрекулира с тезата – с вдигането на МРЗ се смачквали заплатите. Ние казваме, че е нужно с вдигането на МРЗ да се повишават и възнагражденията на хората със средно и висше образование, за да има справедливост“, обясни той. По думите на президента на конфедерацията настоящото равнище на МРЗ у нас е ниско дори за нискоквалифицираните работници.
„Международното организация на труда успя през март тази година да определи дефиниция и методология за изчисляване на заплатата за издръжка и всяка държава членка занапред трябва да използва тази дефиниция и методология, да я адаптира на местно ниво – нещо, което ние като синдикат опитваме да правим вече доста години. Според нея издръжката на живот за един работещ, живеещ сам, е 1453 лв. за второто тримесечие, по последни данни. МРЗ за нискоквалифицирания труд трябва да гони това ниво. Дори с новите числа знаем къде сме – 1077 лв. МРЗ за следващата година. Смятам, че при средно и висше образование стартовите равнища трябва да имат поне между 20 и 30 на сто върху минималната заплата – на национално нови, оттам насетне – по сектори и браншове тя ще бъде много различна“, подчерта Димитров.
Цялото интервю може да чуете тук.