Заплахата за поминъка на десетки хиляди европейски индустриални работници, включително повече от 3000 работни места в Audi и неговите подизпълнители на прага на европейските институции, показва спешната необходимост ЕС да постигне индустриална сделка, която ще защити и създаде качествени работни места.
На 16 септември европейските индустриални синдикати организираха масово шествие-протест в Брюксел, за да поискат политически действия в отговор на заплахата от автомобилния производител Audi да съкрати работни места в завода си, което ще засегне хиляди работници и във веригата на стойността му.
Демонстрацията, организирана от синдикатите на белгийския производствен сектор в координация с европейската федерация industriAll Europe, включваше митинг на площад Люксембург, където се намират европейските институции.
Председателят на Федерация Лека промишленост, КНСБ и зам.-вицепрезидент за Югоизточен регион на IndustriALL Europe, Цветелина Милчалиева, изрази солидарност със справедливите искания на европейските индустриалните работници, част от които са и тези в България и региона, като се присъедини към призива им за Европейски индустриален план, в който да се включат спешни мерки за спиране на деиндустриализацията на Европа, както и да се гарантират повече устойчиви инвестиции обвързани с качествени работни места, гарантиращи социалната сигурност на работещите и зачитането на правата им чрез повече колективното договаряне и диалог.
“В България в последната година също затвориха и продължават да затварят предприятия от сектора със стратегично значение и хиляди работещи се озовават на улицата без време и без план за действие за запазването им на пазара на труда като като квалифицирана работна сила”, каза председателят на федерацията.
Необходимостта от координирани действия на ЕС е спешна. Проблемите в автомобилния сектор са част от по-широка тенденция, при която Европа загуби 850 000 работни места в индустрията между 2019 г. и 2023 г.
Мащабно преструктуриране в стоманодобивната индустрия беше обявено в няколко групи, включително Liberty Steel, ThyssenKrupp в Дуисбург. Stellantis обяви преструктуриране в Италия и Франция, докато Volkswagen се отказа от три десетилетия от подновяване на колективен договор с IG Metall, който защитаваше работните места.
Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) призовава председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да свика спешна работна група от синдикати и работодатели за разрешаване на кризата чрез мощна индустриална сделка, основана на инвестиции, а не на строги икономии.
Говорейки преди демонстрацията, генералният секретар на ЕКП Естер Линч каза: „Непосредствената заплаха за хиляди работни места на прага на европейските институции трябва да покаже на лидерите на ЕС, че те просто не правят достатъчно, за да подкрепят нашите индустрии. Ето защо искаме да видим увеличени инвестиции в нашите индустрии, зависими от социални условия, които гарантират, че компаниите действат по отговорен начин и създават качествени работни места, а не ги унищожават. Въпреки че стана модерно да се говори за индустриална стратегия, кризата в нашата автомобилна индустрия показва, че отчаяно се нуждаем да видим добрите намерения превърнати в практически действия. Урсула фон дер Лайен трябва да покаже, че е на страната на индустриалните работници, като създаде спешна работна група, за да сложи край на тази криза и да гарантира, че европейската индустрия има светло бъдеще.“
Джудит Киртън-Дарлинг, генерален секретар на industriAll Europe, каза: „Автомобилният сектор е в криза! Спешно се нуждаем от Европейски индустриален план за всички индустрии, който има работници в сърцето си. Европа е на ръба на деиндустрализацията и ние сме тук днес, марширувайки заедно, за да избегнем това. Не можем да позволим на индустриите да се приватизират печалби и след това да се социализират техните разходи! Призоваваме лидерите на ЕС да ни дадат място на масата, за да вземем решение за индустриалната сделка на Европа, нашето място е на масата, а не в менюто! Ние изискваме индустриална стратегия за всички работници, инвестиции, а не строги икономии и изискваме уважението на всички работници в автомобилния сектор, независимо дали работят в OEM или подизпълнители.“
Изабел Бартес, заместник генерален секретар на industriAll Europe, добави: „Автомобилната индустрия няма да има бъдеще в Европа, ако се основава на нарастващи социални неравенства и подхранване на корпоративната алчност – това е стратегия за източване на активи – а не проактивна индустриална сделка. Нуждаем се от инвестиции, но със социални условия, за да гарантираме качествени работни места, обучение на работната сила и социален диалог, започвайки със зачитането на съществуващите права и споразумения.“
снимка: The Brussels Times