Връщането към строгите икономии, когато отчаяно се нуждаем от увеличаване на инвестициите, би отвело Европа по пътя към гибелта, предупреди днес в Рим генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите Естер Линч.
Говорейки на европейска конференция срещу икономиите, организирана от Италианската генерална конфедерация на труда (CGIL), тя припомни как мерките за икономии, въведени след финансовата криза от 2008 г., бяха катастрофа за работещите хора.
Линч каза, че „работниците няма да плащат отново сметката за строги икономии“ и изложи положителната алтернатива, основана на увеличени инвестиции за индустриален план за качествени работни места във всеки сектор и регион и за силни обществени услуги, които са основа, която ще позволи на Европа да остане конкурентоспособна в света.
„Сега имаме нужда от инвестиции в качествени работни места, обществени услуги и по-справедлива икономика за всички“, каза тя. „Не е време правителствата да бъдат пораженчески настроени, имаме нужда от проект на надежда, който отхвърля строгите икономии във всичките им форми и изгражда Европа, която можем да се гордеем да оставим на бъдещите поколения.“
На работниците е обещан справедлив преход за всички трансформации, но вместо това са изправени пред принудителни съкращения, не можем да си позволим да разчитаме на обещания, Европа спешно се нуждае от план, права и инвестиции.
ЕКП призовава председателя на ЕК Фон дер Лайен да свика среща със социалните партньори, за да обсъдят новото споразумение за чиста промишленост, което трябва да бъде постигнато през първите 100 дни на комисията.
Конференцията в Италия се състоя, след като бившият италиански премиер Марио Драги каза миналия месец, че Европа трябва да увеличи инвестициите с 800 милиарда евро годишно, за да остане конкурентоспособна. Въпреки това новите фискални правила на ЕС рискуват да оставят повечето държави-членки неспособни да посрещнат своите инвестиционни нужди, а Италия е една от седемте държави-членки, които Европейската комисия принуждава да въведат строги икономии чрез „Процедура за прекомерен дефицит“.