От 2 до 4 октомври в Бургас се проведе IX Конференция на тема „Добри педагогически практики в областта на образователната интеграция и образователно приобщаване на деца и ученици от уязвими групи“. Участваха 150 педагози от цялата страна.
Организатори на форума са Синдикатът на българските учители и МОН. На 2 октомври той бе открит от зам.-председателя на СБУ Иван Кънчев и зам.-министъра на образованието Емилия Лазарова. Днес, 4 октомври, участие в конференцията взе и министърът на образованието Галин Цоков. Заедно с началника на кабинета му Наталия Михалевска той връчи грамоти на 50 учители за разработени успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи. От СБУ присъдиха на отличените учители по два кредита за професионална квалификационна степен.
По време на форума бяха представени работещи модели за работа с родителската общност, проектно-базираното обучение, използване на дигитални платформи за интеграция на ученици от уязвими групи, допълнително обучение по български език, отношение към четенето и книгите, екологичната среда и др.
Сред официалните гости на конференцията бяха областният координатор на КНСБ в Бургас Мая Сариева, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, началникът на РУО Бургас Петя Петрова, на РУО-Варна Ирена Радева и на РУО-Шумен Кремена Маринова, директорът на дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН Грета Ганчева, експерти, представители на община Бургас, университетски преподаватели и др.
Средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи в последните три години са нараснали с 35%, като за 2024 г. размерът им е 48 млн. лв., съобщи министър Цоков. Според него обаче може да се търсят и по-добри възможности за участие в национални програми на малките училища. Той отбеляза, че МОН вече е осигурило финансиране за училищата, които със средства от бюджетите си назначават медиатори, които да помагат за интеграцията. „Вие добавяте много голяма стойност не само към образователното, но и към личностното развитие на децата и учениците“, каза министър Цоков. Той посочи, че добрите практики ще помогнат за промяната на учебните програми – те да могат да се адаптират към всяко училище, според спецификата на учениците. „Трябва да изграждаме мрежа от съмишленици, за да мултиплицират вашите постижения и да насърчаваме иновациите във всички училища“, каза образователният министър.