Изследване на неравенството в богатството на нациите и причините, поради които едни държави са бедни, а други просперират получи тазгодишната Нобелова награда за икономика.
Автори на разработките са американецът от турски произход Дарон Аджемоглу и американците, родени във Великобритания, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън. Първите двама са професори в Масачузетския технологичен институт, а Робинсън – в Чикагския университет. Аджемоглу е третият най-цитиран икономист в света в момента.
Тримата проучват различните политически и икономически системи в света. В търсене на решения за намаляването на огромните разлики в доходите в различните държави, лауреатите на наградата показват ключовото значение на обществените институции за постигането на тази цел. И доказват връзката между дейността на институциите и просперитета на всяка страна.
Аджемоглу, Джонсън и Робинсън търсят корените още в периода на колонизирането на отделните държави. Според тях ефективните институции, създадени за дългосрочна полза, създават по-проспериращи общества. Ако обаче институциите са само за експлоатиране на населението и извличане на ресурси за колонизаторите, резултатите са пагубни и държавите – много по-бедни.
Системно слабите институции и корупцията поддържат продължително време икономическото неравенство и изоставане в държави с ниски доходи и водят към диктатура. Учените показват, че този негативен ефект може да бъде обърнат, ако страната се освободи от наследените институции и основе демокрация и правов ред. В дългосрочен план тези промени намаляват бедността, твърдят те.
„Намаляването на огромните разлики в доходите между държавите е едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Лауреатите показаха значението на обществените институции за постигането на тази цел“, каза преди обявяването на приза Якоб Свенсон, председател на Комитета за наградата за икономически науки.
Обществата със слабо законодателство и държавни институции, които експлоатират населението, не се развиват, нито се променят за добро. Изследването на лауреатите ни помага да разберем защо, посочват още от Нобеловия комитет.