Управителният съвет на МОТ призна Палестина за държава

Управителният съвет на Международната организация на труда (МОТ) призна Палестина за държава, като промени статута ѝ на „държава-наблюдател, която не е член на организацията“. 

Решението бе взето по време на провеждащата се в Женева 352-ра сесия на Управителния съвет на МОТ. В нея участва и президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е член на УС на МОТ.

Въпреки че промяната в статута потвърждава много права и привилегии за Палестина в рамките на заседанията и дейностите на МОТ, тя не предоставя пълноправно членство.

Това решение следва Резолюция ES-10/23 на Общото събрание на ООН, която призна правото на Палестина за членство в ООН и призова агенциите на ООН да разширят подобно признаване. Палестина остава извън официалното членство в МОТ, тъй като Съветът за сигурност на ООН не одобри резолюция, препоръчваща приемането ѝ.

„Това признание от МОТ е важна стъпка към по-широко международно признаване на палестинската държавност. То е знак на надежда и силен жест на солидарност с палестинския народ, който продължава да търпи огромни предизвикателства по отношение на човешките и трудовите си права“, заяви Люк Триангъл, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите.

„Призоваваме всички правителства да се присъединят към 146-те държави, които вече са признали Палестина за държава. Световното синдикално движение остава ангажирано с това Палестина да бъде приета като пълноправен и равноправен член на международната общност. Тази стъпка на МОТ е важен политически сигнал за нарастващото международно признаване на държавата Палестина, което е съществена стъпка към постигането на устойчив мир с две жизнеспособни държави, живеещи рамо до рамо в обща сигурност“, добави Триангъл.