Пламен Димитров пред Nova TV: Ако не се изпълнят обещаните увеличения на доходите, хората ще са на улицата

Най-лошото, което може да стане, е да не бъде приет Бюджет 2025. Това означава, че няма да има увеличение на доходите, с изключение на минималната работна заплата, тъй като за нея има прието Постановление на Министерския съвет. Така всички сектори, за които няма да има ръст на възнагражденията и тези, които не са получили увеличение през последните години, ще бъдат на улицата. И ние ще ги водим. Не плаша никого, но усещам какво е напрежението сред хората. Ние твърдим, че инфлацията намалява, но като влезем в магазина, цените на някои стоки може да не са вдигнали, но не са и паднали. Ние плащаме най-скъпите краве сирене и мляко в целия ЕС. По-скъпо от Германия, Нидерландия. Нямам обяснение за това, но хората го плащат.

Това каза в интервю за предаването на Нова телевизия „Събуди се“ президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Той посочи, че се надява разумът и отговорността да надделеят и в самата парламентарна зала при гласуването на бюджета да няма наддаване, тъй като и без това е трудно вързан.

Димитров обясни, че истинската дупка в бюджета е около 5,5-5,7 млрд. лв. при позволен дефицит от 6,4 млрд., които са в рамките на 3-те процента, допустими за влизане в Еврозоната. Очакваният брутен вътрешен продукт за следващата година е 210 млрд. лв.

Всеки сектор, когато е поставен в по-екстремна ситуация, отправя подобни заплахи, коментира президентът на КНСБ твърденията, че хлябът и брашното ще поскъпнат при връщане на ставката на ДДС за тях на 20 процента. „Когато ДДС ставката за тях беше намалена, това не свали цената на брашното и хляба. Те поевтиняха с не повече от 5-6 на сто. И после полека се възстановиха от общата инфлация. Не е коректно да се твърди, че понеже евентуално ще се върне ставката на ДДС, то трябва да вдигнем с 20 на сто цената на хляба. От това се възползва всъщност бизнесът, а не потребителят. Целта беше хората да могат да получат по-ниски цени“, каза Димитров.

Той обясни, че не приема аргумента, че производителите ще бъдат принудени да минат в сивия сектор и да не плащат данъци, защото това е незаконно и има санкция.

Димитров бе категоричен, че част от данъчните мерки, обявени от Министерство на финансите са добри. „Те не вдигат данъците. В  същото време дават възможност за една по-голяма събираемост. И като казваме повече пари, повече пари от правилните места.“, посочи президентът на КНСБ.

Интервюто можете да гледате тук.