Никога не е имало предвидени толкова средства за образование, колкото в Бюджет 2025. Трябва да сме готови да пазим това, което е заложено в него и ако се наложи, всички заедно да скочим и да си защитим позицията и средствата за системата. Има начин да се намери балансът в бюджета и да се осигурят приходи.
Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров при откриването днес, 13 декември, на 43-тия Синдикален съвет на СБУ, в който участват над 300 лидери от училища и детски градини в цялата страна. В събитието, на което бе даден старт от председателя на СБУ д.ик.н. Янка Такева, се включиха и министърът на образованието проф. Галин Цоков, началникът на кабинета му Наталия Михалевска, вицепрезидентите на конфедерацията Даниела Алексиева, Огнян Атанасов, Тодор Капитанов, главният икономист и директор на ИССИО Любослав Костов.
Темата, която бе във фокуса на Синдикалния съвет, бе „Предизвикателствата пред приобщаващото образование. Превенция и редуциране на насилие и агресивни прояви в детска и юношеска възраст в контекста на приобщаващото образование“.
Пламен Димитров посочи, че в Синдикалния съвет има заряд за нови теми и енергия, „за да продължим по нашия тежък синдикален път“. Учителите са будителите на обществото, носят знанието и отговорността да провиждат това, което идва днес, и утре, и вдруги ден, като предизвикателства пред нацията, посочи президентът на КНСБ и даде демографската криза като пример за сериозен проблем, за който не се предприемат целенасочени действия, въпреки че страната ни е трета в света по негативна демография.
Димитров предупреди, че изкуственият интелект става все по-голяма заплаха, за която трябва да си даваме сметка с каква шеметна скорост се развива. Той посочи последните анонсирани пробиви, според които до 2030 година ще има изкуствен интелект с общ характер, т.е. неотличим от естествения, но много по-умен от човека. Преди дни Google пък представи ново поколение квантов чип, който решава за 5 минути задача, за която досега са били нужни повече години, отколкото е възрастта на Вселената. „Това са супер революционни промени. Сравнени с тези темпове, ние сме мравки. И не виждам с кого друг да споделя всичко това, ако не с Вас“, каза още Димитров. Той акцентира и върху бързата промяна на характера на професиите, на високата скорост на обогатяване на знанията и уменията. Решенията минават през регулации, обясни още президентът на КНСБ. Той призова синдикалните лидери да следят и решенията на Народното събрание по бюджета за следващата година и да имат готовност да отстояват средствата, залегнали в него за образованието.
В емоционална реч при откриването на Синдикалния съвет Янка Такева акцентира върху тревожния проблем с агресивните прояви на деца и юноши и ролята на училището да противодейства на обществената среда, изпълнена с нихилизъм и насилие. „Не може ученици, отличници, на 12-13 години да организират групи и да бият хора по моловете и къщите. Ако не вземем мерки, означава, че одобряваме всичко това. Призовавам МОН да организира национална дискусия как да преодолеем този проблем сред младите хора“, каза Такева. Тя напомни, че преди 15 години синдикатът е направил проект „Образование в доброта“, в който тогава са се включили 120 училища, а в момента е само едно. Много е трудно да се работи в тази посока – да създаваме добродетели, но трябва да покажем, че българското училище не е отстъпило място на пошлите неща, които заливат обществото, категорична бе Такева.