Използването на динамично развиващите се дигитални инструменти, приложения и системи е ключово за адаптирането към съвременните изисквания на пазара на труда. В същото време е предизвикателство, което стои както пред всеки от нас, така и пред цялото общество, за да е в крак страната ни с технологичния напредък. През последните години в световен мащаб той достига такива измерения, че притежаването на дигитални умения вече е важно за всеки аспект от живота ни.
Ето защо КНСБ следи с тревога данните за нивото на дигиталните умения в България. Според Евростат страната ни е на четвърто място отзад напред в ЕС (преди Италия, Полша и Румъния) по дял на населението, притежаващо основни дигитални умения – 23,4%, в сравнение с 27,5% средно за ЕС. Едва 7,8% от лицата притежават умения над основните (26,5% средно за ЕС). По дял на лицата без общи дигитални компетентности изпреварваме само Румъния (10.13%) – в България техният дял е 6.2%, а средно за ЕС са 3%. България води и негативната класация по дял от населението, чиито дигитални умения и компетентности е могат да бъдат оценени, тъй като не е използвало интернет през последните 3 месеца – 24.7% при средно за ЕС 11 на сто.
Според НСИ около 13% от българите никога не са използвали интернет, като в Северозападен район те са 16%, а в Югозападен – 7.6%.
Изследване на БСК, извършено съвместно с КНСБ и социалното министерство, наскоро показа, че ако няма ефективна система и достъпни инструменти за развитие на умения, ако не се насърчава ученето и усъвършенстването през целия живот, всеки трети работещ у нас ще бъде в риск от изпадане от пазара на труда, поради дефицити в дигиталната компетентност. Направеният анализ на дигиталните умения в 16 икономически сектора у нас показа, че само 19% от работната сила имат дигитална компетентност за заеманата от тях длъжност. На този фон над 90% от работните места изискват специфични видове дигитални умения.
Според анализите ускореното навлизане на информационните технологии в живота и в икономиката увеличава дигиталното неравенство. С „преселването“ на обществения живот във виртуалния свят то все по-често води до социална изолация, изоставане от съвременните обществени тенденции и влошаване на качеството на живот. Налице е неравнопоставеност в достъпа до пазара на труда, в пригодността за заетост и мобилност.
Предизвикателствата пред ученето през целия живот и ограничените инвестиции в обучение забавят и усилията на ЕС да запълни празнината в дигиталните умения до 2030 г., според представители и експерти от ЕС, които настояват за спешна подкрепа за повишаване на уменията и преквалификацията на хората от всички възрасти. Съгласно Европейския стълб на социалните права ЕС се стреми да гарантира, че най-малко 60% от всички възрастни ще участват в обучение всяка година до 2030 г. През 2021 г. делът на възрастните, които съобщават, че участват в образование или обучение, е бил средно 10,8%, с най-висок брой в Швеция, Финландия и Нидерландия. Най-нисък е делът на участие в България и Румъния.
Според проучване на ОИСР обучението остава ниско в много държави заради високите цени и различия в качеството му, като се подчертава необходимостта от повече публични инвестиции в учене през целия живот.
На фона на всички тези данни за критично ниското ниво на дигитални умения на българските граждани и драматичното разминаване с нуждите на трудовия пазар, правителството наскоро одобри възможност за финансиране на цифрови и други ключови компетентности. За първи път ще се финансират обучения за придобиване на определено ниво на дигитална компетентност.
Заети, безработни и икономически неактивни хора ще могат да получат ваучери за обучение за придобиване на първа, втора и трета степен на професионална квалификация, цифрови и други ключови компетентности.
С опита, знанията и уменията, които имат, КНСБ и Институтът за социални и синдикални изследвания и обучение ще подкрепят трудовите хора на България в процеса за придобиване на така необходимите дигитални умения. Напълно безплатно и на територията на цялата страна конфедерацията ще предостави възможност за обучение на всички свои членове, както и на всеки желаещ. За КНСБ е от изключителна важност всеки синдикален член да отговаря на съвременните изисквания на пазара на труда и ще положи необходимите усилия за това.
Предстои обявяването на началото на обученията и всички детайли по провеждането им.