Тодор Капитанов пред Нова телевизия: В Европа почти няма страна, която да няма проблем с работната ръка

В Европа почти няма страна, която да няма проблем с работната ръка, с броя на хората, които са нужни за обезпечаване на необходимостта от производство, без значение за кой сектор говорим. Това каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов в сутрешния блок на Нова телевизия „Здравей, България“.

Според оповестено преди дни проучване, ако застаряването на работната сила продължи със същите темпове, то след 20 години 48% от всички работещи в България ще са над 55-годишни. Особено резултатите се отнасят за секторите консервна промишленост, дървообработване, мебелна индустрия, металургия, производство на пиво и търговия с петролни продукти.

Капитанов допълни, че затрудненията не са само в изброените в проучването сектори.

„Виждате, предвид новината за избягалите чуждестранни работници от туризма у нас, но от него бягат също и български работници“, посочи той и допълни: „Туризмът е прословут със своите проблеми с работещите. Представете си – щом хората са тръгнали без дори да си вземат документите – за какви условия на труд и за какво заплащане всъщност става въпрос“.

Капитанов припомни, че според направените изследвания от КНСБ за заплатата за издръжка един работещ трябва да печели чисто 1453 лева, а у нас около 62% получават по-малко от тази сума. „Българите също се оглеждат къде могат да намерят по-добро препитание – предимно в Зпадна Европа, макар и там проблемите с намирането на кадри да са осезаеми. Пазарът на труда е отоворен абсолютно навсякъде. Хората имат право на избор, да не отваряме пък темата за условията на труд“, обясни вицепрезидентът на конфедерацията.

От думите му стана ясно, че липсата на желание за квалификация, преквалификация, обучения от страна на неработещите у нас има своето обяснение в чисто икономически аспект. „Когато получава нискък доход, човек няма ресурс, няма желанието и е обезкуражен, защото изцяло е фокусиран върху покриването на базовите си нужди. Пътят към решаване на проблема минава през разбирателството между труда и капитала. Това може да се случи единствено чрез колективните трудови договори, чрез които работещите и работодателите договарят условията на труд и заплащането, което е основата на въпросното колекивно трудово договаряне“, посочи още Тодор Капитанов. Според него държавата трябва да предприеме абсолютно всички мерки да насърчи тази форма на договаряне между труда и капитала.

Участие в разговора взе и експертът в БСК Томчо Томов.

Цялото интервю може да гледате тук.