На 15 октомври в Дъблин, Ирландия се проведе първата Европейска кръгла маса по проекта на КНСБ Социалните партньори заедно за по-добро и ефективно регулиране на изкуствения интелект за справедлив преход към труда на бъдещето – TransFormWork 2 – 101145650, който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската комисия – ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“, SOCPL-2023-SOC-DIALOG .
Домакин на събитието беше ирландският синдикат SIPTU (Съюз на услугите, индустрията и техниката). В кръглата маса взеха участие над 60 души, сред които представители на 15 организации на социалните партньори от седем страни-членки на ЕС (България, Ирландия, Италия, Кипър, Малта, Полша и Румъния), представители на университети и изследователски институти, както и ЕКП и BusinessEurope. От българска страна участваха Ина Атанасова (мениджър на проекта), Величка Микова (национален секретар и експерт по проекта) и Росица Антова (ръководител на изследователския екип на проекта), както и представители от БСК и КРИБ.
На откриването на кръглата маса беше поканен посланикът на Република България в Ирландия Ваня Андреева. В обръщението си към присъстващите тя открои активната роля на социалните партньори в България, във вътрешен и в европейски план, тяхната навременна ангажираност за адресиране на въпроси, свързани с дигитализацията и изкуствения интелект. Представи накратко последни развития в европейски контекст, свързани със защита на правата на човека и бъдещето на европейската конкурентоспособност. Обръщение направи и изпълнителният директор на Eurofound със седалище в Ирландия Ивайло Калфин, който представи работата на Европейската фондация по отношение условията на труда и дигитализацията. Ръководителят на проекта Ина Атанасова представи резултатите от успешно приключилия проект TransFormWork и запозна аудиторията с предстоящите дейности, заложени в TransFormWork 2.
Изабел Шьоман, заместник генерален секретар на ЕКП, и Изалин Осо, съветник по социални въпроси на BusinessEurope, откроиха предизвикателствата пред социалните партньори в Европа, свързани с регулирането на изкуствения интелект в Законодателния акт за изкуствения интелект и политиките на европейските социални партньори, свързани с ИИ и алгоритмичното управление.
По време на форума бяха засегнати теми като етична дигитализация на работното място, интегриране на изкуствения интелект в европейските работни места, въздействието на изкуствения интелект върху заетостта, опитът на Ирландия.
Последният панел на Кръглата маса беше посветен на преглед на дигитализацията и ИИ на национално ниво, като в него взеха участие изследователи от България, Ирландия, Италия, Малта, Полша и Румъния. В този панел Росица Макелова, научен секретар на ИССИО и ръководител на изследователския екип по проекта, запозна участниците с алгоритмичното управление и изкуствения интелект в националния контекст и държавните политики в България, плановете на правителството за прилагане на Законодателния акт за изкуствения интелект, политиките на националните социални партньори, свързани с ИИ и алгоритмичното управление и възможните практики за колективно договаряне или други необвързващи инициативи относно прилагането на ИИ и алгоритмично управление.