Почти 21% от българската икономика е в сивия сектор. Данните бяха изнесени по време на пресконференция в Русе от националния секретар на КНСБ Тодор Капитанов. България продължава да е сред първите в ЕС в негативната класация на неформална дейност или иначе казано – работа без трудов договор. Това от своя страна води до милиарди левове загуби към държавния бюджет. Експерти от КНСБ са изчислили, че преки загуби от липсата на трудов договор търпи и всеки един, упражняващ дейност в сивата икономика.
„Какво може да се очаква да се случи с човека, който не работи с трудов договор? Това е най-страшното за работник в сивия сектор. Защото ако е уволнен, той ще си получи заплатата, ще се регистрира в бюрото по труда като безработен и ще получава своето обезщетение. Ако обаче не работи по трудов договор, няма да му платят заплата и няма да получава обезщетение от бюрото по труда“, посочи Капитанов.
Пресмятайки всички пропуснати постъпления от болнични, пенсии и обезщетения, сумата излиза по 70 000 лева на човек за период от 10 години.
По време на пресконференцията беше представено и мобилно приложение VOX KNSB за подаване на сигнали срещу работодатели или фирми, които са в сивата икономика. То е част от кампанията на синдиката „Сивото убива“ и е разработено по проект, който се финансира от ОП „Добро управление“. Целта е да бъдат изготвени препоръки, с които да се подобри средата и да се повиши ефективността на политиките, чрез които недекларираната заетост да бъде ограничена.
Услугата е безплатна, което ще позволи на всеки да подаде сигнал до КНСБ. Оттам информацията ще стигне до различните държавни институции.
Анонимността на подалите сигнала е гарантирана, категорични са от Синдиката и уточняват, че единствено техните администратори разполагат с данните на подателя. В същото време VOX KNSB дава възможност сигналите да стигат до голяма група хора, която да ги споделя в социалните мрежи и да следи какво се случва с казуса.
Освен за проблеми и за положителни практики, с които да се похвалят, хората могат да подават сигнали и в случаите, когато не са доволни от услуга в търговски обекти или са забелязали измама за фиска.
В рамките на проекта мобилното приложение ще бъде представено в 28 града в страната, информират от КНСБ.
Представител на автосервизите в Русе заяви, че през годините държавата не е направила нищо, за да ограничи сивия сектор в този бранш, за който се смята, че е между 70 и 80%. Загубите за бюджета пък се изчисляват на един милиард лева годишно.
В строителството също имало сив сектор, но той бил доста по-скромен.