Президентът на КНСБ напомни, че това е 15-ти пореден форум, организиран от конфедерацията, който разглежда състоянието на съответните сектори, на социалния диалог и колективното трудово договаряне. Димитров акцентира върху проектодирективата за адекватните минимални работни заплати, която бе представена наскоро от ЕК и която предвижда в страните-членки да има поне 70% покритие на работещите с Колективни трудови договори. Постигането на това ниво ще е обвързано с европейския семестър и достъпа по европейско финансиране. Тъй като България е далеч от този праг, са необходими конкретни стъпки и е важно насърчаването му.
Димитров посочи, че в периода 2010 -2018 броят на банките в ЕС е намалял с 25%, а на заетите с 4 на сто заради финансовата криза, процеси на сливания и поглъщания. Важен аспект е дигитализацията на банковите операции, довела до намаляване на потока от клиенти, с които се работи лице в лице и поради това – съкращаване на дейността на клонове и дори закриване, намаляване на персонала. Сред заетите в банковия сектор в ЕС 52% са жени, а над 40 на сто от заетите са на възраст от 25 до 39 години. Банковите служители в повечето страни от ЕС са организирани в синдикати. Нивото на обхват варира от много ниско 3-4 % за някои Източноевропейски държави – Румъния, Литва, до 74-76 % в Португалия, Дания, Скандинавските страни.
В България тенденцията през последните години е за намаляване на банките и на заетите лица. По данни към 2018 г. в банковия сектор работят 31 661, а банките са 28. Предизвикателство за банковия сектор в момента е присъдиняването на страната към ЕRM 2 и Европейския банков съюз, както и дигитализацията, което вече поражда предизвикателства и за заетостта и условията на труд. У нас действат 3 синдиката в три големи банки, като два от тях са обединени във федерация. Общият брой на членовете им е 13 701. Това означава, че синдикални членове са около 43% от заетите в банките. Асоциацията на банките в България е единствената организация, обединяваща банки, в нея членуват 22 от общо 28 банки у нас. Тя обаче не участва в социалния диалог и колективното договаряне. Социалният диалог и колективното договаряне се осъществяват само на ниво компания. Обхванатите с КТД са около 35 на сто от заетите в банкови операции. В две от банките има избрани представители в Европейски работнически съвети, а в една от банките действат и транснационални декларации, които са приети за компанията-майка.
По време на дискусията бе обсъдено сплотяването на секторно ниво и изработка на браншов колективен трудов договор. Чрез секторен социален диалог и наемните работници и работодателите в банките могат да търсят съгласие по различни проблеми и предизвикателства – промени в труда и заетостта в следствие дигитализацията, пресктруктуриране, сливане и поглъщане и промени в заетостта и условията на труда, въпроси на атипичната заетост, работата от разстояние и др.
Обсъдена бе необходимостта от минимални стандарти на труд за заетите в банките в България, които да надхвърлят поне минимално стандартите в Кодекса на труда и да се разпростират въру повече банкови институции. Това засяга сигурността на заетостта ,гарантирането на минимално заплащане за банковия сектор, стандарти за безопасност и здраве при работа и работно време и други.
Представителите на големите банки, които участваха във форума, споделиха въведените от тях добри практики за мотивиране и подкрепа на служителите. Сред тях са ваучери за празници, грижи за здравето, благотворителни инициативи, а заради сложната пандемична ситуация – допълнителен отпуск, застраховки, дистанционен режим на работа. Нашите служителите са най-ценният ни актив, сподели изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Теодора Петкова.
Като от резултат от форума, Димитров предложи да се формира работна група между синдикалните организации и мениджърските екипи, за да се набележат съвместни стъпки, създаване на споразумения и съвместни позиции по важни теми в сектора, които стоят пред него като възможности и предизвикателства. Подобни продукти на секторния диалог са практика в други държави, бе посочено от участници в срещата.