Правителството ще търси възможности за стабилизиране на ТЕЦ „Марица Изток“ 2

Проблемите около енергийния комплекс „Марица Изток“ и цените на електроенергията за бизнеса и населението бяха сред темите на днешната среща на президента на КНСБ Пламен Димитров, представители на работодателски и синдикални организации и премиера Бойко Борисов в Министерския съвет. На срещата присъства и енергийният министър Теменужка Петкова.

Лидерът на КНСБ запозна премиера с декларациите на енергийните и миньорската федерации на КНСБ, в които се алармира за тежкото състояние на ТЕЦ „Марица Изток“ 2 и нуждата от спешни мерки за спасяване на централата.
Участниците в срещата се обединиха около това да се търсят възможности, за да може да се съхрани работата на централата. „Трябва да намерим баланс, трябва да се намери начин, който да даде възможност на „ТЕЦ Марица изток 2″ да работи при нормални пазарни условия“, допълни министър Петкова. По думите й капитализацията е един от възможните варианти за спасяването на въглищната централа. Тя припомни, че Българският енергиен холдинг /БЕХ/ закупува емисиите за „ТЕЦ Марица изток 2“. В резултат на това БЕХ осчетоводява тези разходи като вземане от централата. Това създава предпоставки за декапитализация на дружеството. „Към настоящия момент около 200 млн. ни делят от декапитализацията на дружеството“, поясни Петкова.

В момента е оправено искане към Европейската комисия /ЕК/ именно с този размер на дълга да бъде увеличен капиталът на „ТЕЦ Марица изток 2“, за да позволи на дружеството да функционира. Според Теменужка Петкова това ще даде възможност на „ТЕЦ Марица изток 2“ да работи при пазарни условия и да започне дружеството да трупа печалба. След Великден се очаква писмо от ЕК, чрез което по всяка вероятност от Комисията допълнително ще искат да бъдe отговорено на някои въпроси. От енергийното министерство имат готовност за това. „Това е изключително важна стъпка, която трябва да предприемем“, добави Теменужка Петкова.