По данни на Инспекция по труда Хасково за 2020 г. са извършени 1135 проверки за трудовото законодателство, като са констатирани 2785 нарушения на нормите, регламентиращи трудовите правоотношения.
В годишния доклад за нарушени права, свързани с с упражняване правото на труд през м.г. на РС на КНСБ Хасково, който е част от VІ Годишен доклад на КНСБ, са включени 137 сигнала на граждани.
От сигнали, свързани с неизплащане на работна заплата, най-голям дял заемат тези, касаещи неизплащане на трудовите възнаграждения и обезщетения на работниците след прекратяване на трудовото правоотношение – 40,7%. За неизплащане на работни заплати в договорените срокове са подадени 32,2% от сигналите. За неначисляване/неизплащане с увеличение на положен нощен и извънреден труд са подадени 8,5% от сигналите. Най-малък дял заемат сигналите за заплащане на суми над договорените в трудовите договори без документиране.
При нарушения, свързани с работното време, почивките и отпуските, най-голям дял имат тези за нарушения, свързани с ползване правото на отпуск – 77,3%. За нарушения, във връзка със сумираното изчисление на работното време, са подадени 20,5% от сигналите, а за нарушения на междудневната и междуседмичната почивка, са подадени едва 2,3% от сигналите.
От подадените сигнали за нарушения, свързани с неспазване на осигурителни права, най-голям дял имат тези за неправилно определяне категорията на труд от работодателя и назначаване на фиктивна длъжност, с цел внасяне на осигурителни вноски върху по-нисък размер, съответно по 28,6%. За невнасяне от работодателя на осигурителни вноски за негова сметка, отказ на работодателя за издаване на безплатно и в законов срок документи за осигурителен стаж и работа без сключен трудов договор, са подадени 14,3% от сигналите.
Сигналите, касаещи прилагането на ЗЗБУТ, се разпределят по равно – 25% за неосигурени лични предпазни средства, 25% за недеклариране на трудови злополуки, 25% за санитарно-битово обслужване, неотговарящо на стандартите и 25% за работа при неблагоприятен климат.
Най-голям дял от подадените сигнали, свързани с нарушения на КТД, заемат тези, касаещи незачитането на допълнителен платен годишен отпуск – 55,3%. За нарушение на правото на защита от уволнение са подадени – 14,9 %. За неизплащане на договорено ДМС и прилагане на договорености спрямо работници и служители, нечленуващи в синдикална организация са подадени по 10,6% от сигналите, а за неизплащане на работната заплата в срок и отказ от преговори за КТД, са подадени по 4,3% от сигналите.
От подадените сигнали за нарушения на синдикални права най-голям дял имат тези за незачитане на признати от законодателството синдикални права – 75%. За намеса в дейността на синдикалните организации от страна на работодатели са подадени 25% от сигналите.
78% от подадените сигнали са от служители, а 22% от работници (ръчен труд).
Сигналите, подадени от във възрастова група 26-35г., са едва 2,8% от общия брой. В група 36-45 г. – 15,6%, 46-55 г. – 52,5%, което представлява и най-голямата част сигнали. В групите 56-65 и над 65г. са съответно 26,2% и 2,8%. Болшинството сигнали са подадени от мъже – 59,6%, жените са 40,4%.
С пълния текст на доклада можете да се запознаете тук.