На 15 октомври се проведе Осмия редовен конгрес на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. Делегатите бяха поздравени от президента на КНСБ Пламен Димитров, министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, от директора на Националната здравно осигурителна каса проф. д-р Петко Салчев, от колеги и приятели.
С пълно болшинство за председател на федерацията за периода 2021-2027 г. бе избран д-р Иван Кокалов. За зам.-председатели бяха избрани д-р Пламен Радославов и маг. фарм. Слава Златанова.
Конгресът прие отчетните документи, доклад за дейността на ФСЗ за периода 2016-2021 година, доклад на ЦФКК за същия период, Програмата и плана за действие за 2022- 2027 година.
Вярна на традициите си Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ ще продължи да се бори за:
- Качествено нова политика по доходите:
- Изготвяне на план за поетапно увеличение на възнагражденията на работещите в отрасъл „Здравеопазване“ до достигане на средноевропейските възнаграждения;
- Ежегодно договаряне на началните основни месечни работни заплати, преди приемане на държавния бюджет и на бюджета на Националната здравноосигурителна каса;
- Обвързване на заплащането с квалификацията и продължаващото обучение на работещите.
- Отмяна на регистрацията на лечебните заведения за болнична помощ по Търговския закон. Приемане на специфичен Закон за регистрация и финансиране на лечебните заведения за болнична помощ.
- Ефективен контрол върху изразходването на обществените средства в зависимост от качеството на предоставените медицински услуги от страна на Националната здравноосигурителна каса, Министерство на здравеопазването, професионално съсловните и пациентските организации.
- Законодателна възбрана за формиране на печалба от използване на публични средства от държавния бюджет, Националната здравноосигурителна каса и общински бюджети.
- Специален държавен фонд, който независимо от финансовите и икономически резултати на Общинските болници да ги подпомага финансово, с цел осигуряване достъп на гражданите до медицинска помощ – „защитени болници“.
- Обсъждане на възможността за „таван“ на възнагражденията в здравеопазването на лекари и медицински специалисти при ползване на публични средства.
- Увеличение на единния стандарт за издръжка на деца за делегираните дейности в системата на общинското здравеопазване.
- Осъществяване на контрол от Министерството на финансите върху целесъобразното изразходване на публични средства от страна на общините.
- Изготвяне на програма за продължително обучение и квалификация на персонала, свързана с потребностите от медицинските специалисти по здравни грижи, работещи в детско и училищно здравеопазване.
- Анализ на действащата нормативна уредба в детско и училищно здравеопазване, с участието на държава, общини и социални партньори, с оглед необходимостта от промени за подобряване на дейността.
- Конкретни технологични решения в сектора към истинско дигитално здравеопазване навлизане на телемедицината, електронен здравен картон на пациента, електронно направление, електронна рецепта,и възможност за цялостен анализ на здравното състояние на населението.