Съвместната магистърска програма на КНСБ и УНСС „Синдикализъм и синдикални политики“, която стартира от новата учебна година 2024/2025 г., е отворена за кандидатстване от 17 юли.
Приемът на кандидатстудентски документи е възможен на място в УНСС и онлайн. Срокът за подаването им на място е от следващата сряда до 30 август включително, а за подаващите онлайн е до 1 септември включително.
Магистърската програма, средоточена върху ролята и мястото на синдикалната дейност в цялостния политически процес на национално, регионално и международно ниво, е първата с такъв фокус не само в България, но и в Югоизточна Европа. Акцент в нея се поставя върху трансформацията на трудовите отношения под въздействието на глобализацията, зелената сделка и развитието на новите технологии, в т.ч. на изкуствения интелект, който застрашава цели сфери на икономическа дейност.
Програмата е факт след подписани през април тази година два знакови документа от президента на КНСБ Пламен Димитров и ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров – Меморандум за сътрудничество, който очертава направленията на взаимен интерес и бъдещи съвместни инициативи и Договор за обучение на синдикални активисти в съвместна магистърска програма „Синдикализъм и синдикални политики“.
Координатори по меморандума са доц. д-р Елена Симеонова, ръководител катедра „Политология“, и гл. ас. д-р Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на ИССИО, а също и преподавател в катедра „Икономикс“ на УНСС.
Магистърската програма „Синдикализъм и синдикални политики“ е разработена и ще се осъществява съвместно от катедра „Политология“ на УНСС и КНСБ. Учебната програма е интердисциплинарна и включва курсове от сферата на политическата наука, икономиката, социологията, правото, управлението на човешките ресурси и социалната защита. Всяка от включените в учебния план дисциплини ще се води съвместно от хабилитирани преподаватели от УНСС и изявени експерти от практиката, подсигурени от КНСБ, които са с доказан опит в изграждането и управлението на синдикални организации, колективното трудово договаряне и защитата на правата на трудещите се.
Магистърската програма бе създадена, за да отговори адекватно на динамичните социално-икономически промени, които се отразяват върху индустриалните отношения в национален, европейски и световен мащаб. Тя предлага своевременна възможност за получаване на системни, задълбочени и изпреварващи знания, придобиване на необходими умения, знания и компетентности.
Подробна информация за магистърската програма „Синдикализъм и синдикални политики“ е налична и на страницата на УНСС.