Консултантският център към КНСБ за трудовоправна помощ за българи, работещи в Австрия и Германия, проведе по-рано днес (12 септември) изнесена приемна в община Враца. Инициативата се проведе съвместно с областния координатор на КНСБ в Монтана Мария Лазарова, както и със съдействието на местната администрация.
Приемната бе посетена от десетки граждани, които се запознаха с дейността на Консултантския център и получиха съдействие по конкретни запитвания за трудовите и осигурителните им права в Австрия и Германия от адвокат Марина Ставрева, която управлява центъра. Предоставянето на информацията бе част от инициативата на КНСБ да запознае през днешния ден гражданите и гостите на Враца с част от дейностите и политиките си. Част от въпросите, които гражданите задаваха бяха свързани с трудовте им права и възнаграждението, което им се полага по време на работа в празнични дни.
„Имаме широка палитра от брошури за инициативи, като се започне с „Моето първо работно място“, за новите промени в Кодекса на труда, акцентираме и върху това, че вече имаме законодателна възможност да преследваме за антисиндикална дейност чрез НК“, каза Марина Ставрева и допълни: „Имаме и ваучери за обучения по програма на Министерството на труда и социалната политика, с което сме партньори. До 2027 г. хората могат да повишат дигиталните си компетентности, обученията са безплатни за работещи и безработни. Може да се проведат и в дистанционна среда“. От думите ѝ стана ясно, че благодарение на съвместното си участие с немските синдикати в глобална синдикална мрежа имат възможност да консултират български работници, полагащи труд в Австрия и Германия. Планира се подобни кампании да се проведат и в Шумен, Добрич и Търговище.
Консултантският център е част от синдикална мрежа “Справедлива мобилност” за консултиране на командировани работници от България, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия и Словения, които тясно си сътрудничат с мрежата от синдикални консултантски центрове в приемащите държави Германия и Австрия.
Мрежата е изградена по проект „Справедлива европейска трудова мобилност 2 – информиране и консултиране на командировани работници” 1/2024-12/2025. Той се финансира от Европейския социален фонд (European Social Fund Plus – ESF +) и ще продължи до края на 2025 г.
Партньори по проекта са: ÖGB (Австрийска федерация на профсъюзите); Vasas (Унгарски синдикат на металурзите, Консултативен център за работници от автомобилната индустрия); OPZZ (Общополски съюз на профсъюзите); BNS (Национален синдикален блок, Консултативен център център за командировани работници в земеделието); SSSS (Алианс на независимите синдикати на Сърбия, Консултативен център за работници в транспорта); ZSSS (Асоциация на свободните синдикати на Словения и IQ Consult Germany).
Асоциирани партньори са: Berufsfortbildungswerk Образователна институция с нестопанска цел bfw; Германска конфедерация на профсъюзите DGB; Европейски синдикат на работниците мигранти EMWU; Консултантска мрежа на DGB “Справедлива мобилност”; Фондация Фридрих Еберт; IG Metall и TPI Györ Nonprofit Kft.
Консултирането на командировани работници е сложна област, тъй като те попадат под ограниченията на трудовото законодателство в изпращащата и приемащата страна. Поради това е необходимо да се прилага транснационален подход, да се изяснят правните основания в двете страни, често дори в няколко държави, да се установи контакт с органите в различните страни. Ето защо е необходимо сътрудничество между участващите консултантски центрове.
Повече информация за консултантските центрове и контакти за връзка с тях можете да намерите тук: https://www.fair-labour-mobility.eu/help-desks.