ЕКП: Бизнесът подкопава Директивата за прозрачност на заплащането, тя бори бедността при работещите жени

На днешния Европейски ден на равното заплащане Европейската конфедерация на профсъюзите алармира за опитите на бизнес организации да се противопоставят на мерките за прозрачност на заплащането, които доказано намаляват неравенството в заплащането между половете.

Разликата в заплащането на жените и мъжете в компаниите е 17% в страните без закони за прозрачност на заплащането, в сравнение с 14% за страните, които имат прозрачност на заплащането, установи анализ на данните на ОИСР, направен от Европейския институт на профсъюзите.

Миналата година ЕС прие директива за прозрачност на заплащането, която, ако бъде правилно транспонирана в националните законодателства от държавите-членки, ще допринесе значително за премахване на разликата в заплащането на жените и мъжете в цяла Европа, тъй като правилата в Директивата за прозрачност на заплащането са по-амбициозни от това, което много държави-членки имат въведени.

Бизнес организациите обаче вече се опитват да подкопаят директивата по време на периода за транспониране, който изтича на 7 юни 2026 г., предупреждават от ЕКП.

На среща на върха на социалните партньори водещ представител на бизнеса цитира директивата за прозрачност на заплащането, свързана с пола, като пример за „регулаторна тежест“, която трябва да бъде насочена като част от програмата на Комисията за дерегулация. Техните коментари дойдоха въпреки факта, че Комисията вече ограничи отчитането на заплащането по пол до организации с над 250 служители по нареждане на бизнес лобисти, което означава, че две трети от европейските работници са изключени от мерките.

Заместник-генералният секретар на ЕКП Изабел Шьоман коментира: „Прозрачността на заплащането не е „регулаторна тежест“, а, както показват доказателствата, незаменим инструмент за премахване на дискриминацията в заплащането, основана на пола, която доминираните от мъже заседателни зали са прикривали твърде дълго. Истинската тежест е разликата в заплащането на жените и мъжете: работещите жени плащат цената за това през целия си живот, тъй като това води до бедност сред работещите и разлика в пенсиите на жените и мъжете. Тайната на нивата на заплащане е от решаващо значение за задържането на напълно нелогични разлики в нивата на заплащане, получавано от мъжете и жените в едни и същи компании или вършещи една и съща работа. Правилата за прозрачност на заплащането и налагането на равно заплащане за труд с еднаква стойност ще имат истинско значение за работещите жени. В деня на равното заплащане настоятелно призовавам държавите-членки да прилагат правилно директивата за прозрачност на заплащането, което ще допринесе много за премахването на срамната разлика в заплащането на жените и мъжете в Европа. Опитите на шефовете да използват новия стремеж за дерегулация на Комисията, за да спрат прозрачността на заплащането, отново показват колко дерегулацията е несъвместима с изпълнението на собствените социални политики на ЕС.“