Синдикатът на железничарите в България настоява за спешна среща с транспортния министър

Синдикатът на железничарите в България входира днес, 18 ноември, писмо до министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, с което СЖБ и останалите синдикални организации в БДЖ настояват за спешна среща, на която да се обсъди новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози и липсата на социален диалог по нея.

В писмото се посочва: „От медиите и от Ваше интервю разбрахме, че е в ход подготовка на нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози и същевременно се отлага края на действащия договор на Държавата с „БДЖ – ПП“ ЕООД с една година. Ние като социални партньори и представляващи работниците и служителите в държавния превозвач сме държани изолирани от процеса, а може би това е целта? Представлявайки най-важния ресурс за едно дружество, а именно човешкия, ние би трябвало да бъдем своевременно информирани и всички решения да бъдат взети след консултации с нас.“

Настояваме за спешна среща с Вас, като предварително акцентираме по някои въпроси, на които бихме искали да получим отговори, се казва още в писмото. С него се поставят следните въпроси:

  1. Кое наложи спешното удължаване срока на договора с една година между Държавата и „БДЖ – ПП“ ЕООД? Може би конкурентите на държавния превозвач не са готови за процедурата?
  2. Защо поръчката се разделя на лотове, след като:
  • След изготвената пазарна оценка за железопътния сектор, определящ обхвата на задължението за извършване на обществена услуга, се дава приоритет на Вариант 1 „Възлагане на задълженията за обществена услуга в един пакет за цялата мрежа“.
  • Няма изготвена национална транспортна схема.
  • Определя се лот като направление, а не на териториален принцип. Какво се случва по това направление с обслужването на отклоненията и второстепенните линии?
  1. По какви критерии се определят отделните лотове? Ако се получи така, че по единия от лотовете не се яви кандидат, какво се случва, или може би се дава на държавния превозвач?
  2. Осъществяването на превоз на пътници е свързано с много дейности: изготвяне и изпълнение на ГДВ, осигуряване на ПЖПС, осигуряване на правоспособен персонал, експлоатация, ремонт, екипиране, почистване, обвръзки и др. В тази връзка, по какъв начин и как ще се повиши ефективността при разделяне на поръчките на лотове?
  3. Каква е позицията на българската страна и в частност на МТС, за да се защити общественият и държавен интерес?
  4. Като говорим за „прозрачност“, защо социалните партньори продължават да се държат на „тъмно“ по поставените въпроси?