Проектът LABOUR-INT 3: Многостранен подход за интеграцията на мигрантите на пазара на труда

Конфедерацията на независимите синдикати в България е партньор в проекта LABOUR INT 3, финансиран от Европейската комисия (DG HOME).

Проектът стартира на 1 април 2024 г. и ще се изпълнява 36 месеца в пет държави – Белгия, България, Италия, Литва и Словения чрез сътрудничество на 12 организации на европейско и национално ниво, представляващи работодатели, работници и служители, публични служби по заетостта и неправителствени организации.

LABOUR-INT 3 ще подобри възможностите за заетост на граждани на трети страни (мигранти и бежанци) като неразделна част от процеса на тяхната интеграция. В съответствие с Плана за действие за интеграция и включване 2021-2027 г. и в продължение на предишните проекти, реализирани през 2016-2019 г. (LABOUR-INT 1) и 2019-2022 г. (LABOUR-INT 2), LABOUR-INT 3 насърчава многостранните интеграционни пътища в целия Европейски съюз – от пристигането до работното място, през образование, обучение и намиране на работа. Това е възможно благодарение на сътрудничеството, ангажираността и диалога между социалните партньори. Проектът също така ще анализира европейските и националните практики по отношение на услугите за посрещане, съответствието на уменията и достойните условия на труд.

Въпреки нарастващия ангажимент на Европейския съюз, държавите-членки и социалните партньори продължаващите предизвикателства със заетостта, образованието, достъпа до основни услуги и социалното включване на мигрантите показват, че са необходими допълнителни действия. В съответствие с това, че интеграцията на ГТД (граждани на трети страни) на пазара на труда е предизвикателство и всички заинтересовани страни трябва да работят заедно, за да създадат условия за бърза, ефективна и дългосрочна интеграция, отговаряща на променящите се обстоятелства, този проект ще:

  • Насърчи работата на заинтересовани страни в България, Италия, Полша и Словения;
  • Насочи дейностите си върху три тематични области:

o извършване на услуги;

o предоставяне на обучения за умения – езикови, професионални, дигитални и права;

o осигуряване на достойна заетост и условия на труд.

Краткосрочното въздействие на проекта ще бъде двойно: от една страна, той ще предостави подкрепа на най-малко 800 граждани на трета държава, за да им помогне да преодолеят предизвикателствата, пред които са изправени при достъпа до пазара на труда. От друга страна, чрез разработване на инструменти и достигане до 100 местни заинтересовани страни за изграждане на капацитет и мрежа между местни работодатели, синдикати, публични служби по заетостта, и други заинтересовани страни LABOUR-INT 3 ще помогне на съответните местни заинтересовани страни за по-ефективна интеграция на ГТД. Като по-дългосрочно въздействие LABOUR-INT 3 ще укрепи местните партньорства и по този начин ще доведе до по-бърза, по-ефективна и дългосрочна интеграция.

Проектът ще повиши осведомеността и ще създаде по-приобщаваща и свободна от дискриминация среда и ще насърчи социалното сближаване.

http://www.labour-int.eu/

Проектът се реализира с  финансовата подкрепа на Европейската комисия – Фонд „Убежище, миграция и интеграция“