ФСЗ сигнализира международните си партньори за нежеланието на работодателите да сключат отраслов КТД в здравеопазването

ФСЗ и КНСБ започнаха да изпълняват намеренията си, посочени в отвореното писмо от 20 август, а именно да уведомят международните си партньори и синдикални организации, в които членуват за нежеланието на работодателите в България да сключат отраслов колективен договор.

В последния бюлетин на EPSU №15, август 2024 г. излезе материал, озаглавен „Съпротивата на работодателите срещу колективното договаряне в здравеопазването“.

ФСЗ и КНСБ ще продължат да уведомяват европейската и световна синдикална общност за антисоциалната политика на работодателите и пасивното поведение на държавата.

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) изрази сериозна загриженост за закъсалите преговори за колективно трудово договаряне в здравеопазването.

За първи път от 2000 г. се наблюдава обезпокоителен отказ от страна на работодателите да участват в колективно договаряне, след изтичането на предишното споразумение през април. КНСБ подчертава, че настоящата съпротива подкопава социалния диалог и усилията за защита на работниците. Скорошните законодателни промени налагат националните споразумения да се отнасят до възнагражденията и условията на труд за здравните специалисти, като подчертават необходимостта от навременни преговори. Въпреки многократните опити за преговори чрез Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, работодателите не съдействаха, пропускаха срещи и предлагаха мерки, счетени за нелегитимни от КНСБ. Тези предложения, включително създаване на работни групи за анализиране на отделни здравни заведения и изискване на синдикатите да предоставят финансови данни, се разглеждат като опити за избягване на законови задължения.

Липсата на валиден колективен договор доведе до замразяване на доходите и загуба на различни социални придобивки за здравни работници. КНСБ критикува и държавата за пасивната ѝ роля в насърчаването на социалния диалог и изпълнението на задълженията ѝ по Кодекса на труда.

От КНСБ предупреждават, че ако ситуацията не се подобри, ще организират национални протести, подчертавайки критичното въздействие както върху здравните работници, така и върху обществото.