КНСБ е домакин на международен форум за борбата с насилието и кибернасилието в света на труда

Преодоляването на проблема с насилието, кибернасилието и тормоза на работното място, важността на Конвенция 190 на МОТ, нейното ратифициране и прилагане са във фокуса на международен форум на ITUC PERC (Паневропейски регионален съвет към Международната конфедерация на профсъюзите), на който КНСБ е домакин днес и утре.

Темата му е „Борбата на синдикатите с насилието и кибернасилието в света на труда в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция 190 на МОТ“. Във форума участват представители на 23 държави и 35 синдиката от Европа и Азия. Той бе открит от президента на КНСБ Пламен Димитров, Ивайло Иванов, министър на труда и социалната политика, Янка Такева, председател на СБУ и на Обществения женски парламент  – 21 век и Изабел Шьоман, зам.-генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите. Участие взеха и жени – лидери на федерации към КНСБ.

Пламен Димитров посочи, че Конвенция 190, която въвежда ново право – за работно място без насилие и тормоз, вече е ратифицирана в редица страни, като последно това е направила Австрия на 11 септември тази година. „За съжаление, България не е. Причината е решение на Конституционния съд по повод Истанбулската конвенция и използването в нея на понятието „джендър“. То обаче не е релевантно към Конвенция 190 и конфедерацията продължава да настоява за приемането ѝ“, посочи Димитров. От приемането ѝ през 2009 г. конфедерацията апелира за ратификация на Конвенцията. През 2022 г. ИСС също прие становище за необходимостта да се предприемат действия за въвеждането ѝ в нашето законодателство.

Конвенция 190 е ключов документ, категорична бе Изабел Шьоман. Според нея трябва да се мобилизират общи действия срещу насилието на работното място, а проблемът трябва да бъде осъзнат. Наскоро ЕКП е изготвила нова пътна карта за укрепване на борбата с насилието на работното място. Шьоман апелира да се осъзнае влиянието на насилието в дома, тъй като, когато работникът е подложен на тормоз вкъщи, това се пренася и върху работата му. Стъпка за преодоляването на този проблем е да се осигури подкрепа за работника, адекватна защита и информираност как да бъде постигната тя. Ново измерение на този проблем възниква по време на ковид пандемията и след нея в резултат на дистанционния труд. Дигитализацията има негативно влияние за жените заради разпространяването на кибернасилието, обясни Шьоман.

Настояваме за директива за справяне с насилието, основано на пола, на работното място, каза още зам.-генералният секретар на ЕКП. Тя посочи, че иначе модерната Европейска комисия отказва да адресира проблема. Ключов е и социалният диалог, който не винаги тече гладко. Шьоман даде пример с преговорите с работодателите за въвеждането на правото на изключване. Те имаха стратегия за отлагане. Повече от година преговаряме за това право. Предстои втора фаза на консултации, обясни Шьоман.

Насилието и тормозът възпрепятстват упражняването на права и свободи и са пречка за осигуряването на достоен труд, каза при откриването министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов. През март Съветът на Европейския съюз посочи, че над 20% от хората са били подлагани на насилие и тормоз на работното място, независимо дали става по физически, психически или по полов признак. Правителството ще продължи целенасочената си политика за защита на човешките права с нулева толерантност към насилието и тормоза, увери Иванов. Въпреки че страната ни не е ратифицирала Конвенция 190 на МОТ, практиките са за въведени в съответствие с нейните принципи, каза още той.

Обхватът на конвенцията не трябва да е само в рамките на министерството на труда, но трябва да привлече и прокуратурата, нужно е да бъдат обучени повече специалисти, коментира по време на форума Йозге Бербер-Агташ от офиса на МОТ в Турция. Конвенцията осигурява защита на всички трудещи се, не само на пол. Всеки от петима души се е натъквал на насилие на работното място, каза Агташ, позовавайки се на данни от международно проучване. Тя посочи, че се наблюдава тенденция за този проблем да не се говори. Половината от жертвите на насилие на работното място не си признават, коментира Агташ.

Утре, 2 октомври, в рамките на втория ден от конференцията, ще бъдат представени резултатите от проекта на Фондация Фридрих Еберт „Сексуален тормоз на работното място. Как да нарушим мълчанието?“.