Лекция на тема „История на синдикалното движение в България“ изнесе вчера, 26 ноември, пред студенти от съвместната магистърска програма на КНСБ и УНСС “Синдикализъм и синдикални политики” президентът на конфедерацията Пламен Димитров. Тя се проведе в Музея на синдикалното движение, който се намира в сградата на КНСБ.
Президентът на конфедерацията посрещна присъстващите с думите: „Добри дошли в нашия синдикален дом!“. Той им разказа как през 2015 година се е родила идеята за създаване на музейна експозиция по случай 111-годишнината от началото на организираното работническо движение в България и 25-години от учредяването на КНСБ. Експозицията включва архивни кадри, награди, отличителни знаци, снимкови и материали, тематични художествени произведения и др. С нея са поставени основите на постоянно действащ музей. Част от неговото съдържание е достъпно на: https://e-museum.knsb-bg.org/.
Димитров запозна студентите и с периодите в развитието на синдикалното движение в България, началото на професионалното сдружаване, както и начало на организираното синдикално движение: 1904- 1934 г. Пред присъстващите той говори и за възраждането на автентичния синдикализъм в условията на преход към демокрация (1990 – до наши дни), а също и за широката структура на КНСБ, която включва 34 федерации, синдикати и съюзи и 5 асоциирани членове. Освен това конфедерацията има и териториални структури – Регионални съвети (РС) във всички 28 региона на страната, както и общински координатори в повечето от общините, стана ясно от думите му.
„Изследването на структурата на работните заплати показва, че там, където наемният труд е покрит с КТД, заплащането е средно с 14-16% по-високо в сравнение с фирмите и организациите без колективни договори“, допълни президентът на КНСБ в рамките на своята лекция.
На студентите бе прожектиран и документалният филм „История на синдикалното движение в България“. Той акцентира върху над 140-годишната история на работническите борби в страната – от първите стачки и първия колективен трудов договор през смяната на различните социално-икономически системи на управление, борбата за по-добри условия на труд, намаляване на работния ден и достойни възнаграждения за работещите.
Съвместната магистърска програма на КНСБ и УНСС “Синдикализъм и синдикални политики” стартира в началото на настоящата учебна 2024/2025 година. Тя е средоточена върху ролята и мястото на синдикалната дейност в цялостния политически процес на национално, регионално и международно ниво, е първата с такъв фокус не само в България, но и в Югоизточна Европа. Акцент в нея се поставя върху трансформацията на трудовите отношения под въздействието на глобализацията, зелената сделка и развитието на новите технологии, в т. ч. на изкуствения интелект, който застрашава цели сфери на икономическа дейност.
Магистърската програма е разработена и се осъществява съвместно от катедра „Политология“ на УНСС и КНСБ. Учебната програма е интердисциплинарна и включва курсове от сферата на политическата наука, икономиката, социологията, правото, управлението на човешките ресурси и социалната защита. Всяка от включените в учебния план дисциплини се води съвместно от хабилитирани преподаватели от УНСС и изявени експерти от практиката, подсигурени от КНСБ, които са с доказан опит в изграждането и управлението на синдикални организации, колективното трудово договаряне и защитата на правата на трудещите се.