ЕКП: Без мерки разликата в заплащането на половете в ЕС ще остане до 2104 г.

При сегашните темпове на промяна разликата в заплащането на половете в ЕС няма да бъде премахната до началото на следващия век, показва изследване на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Данните на Евростат сочат, че разликата в заплащането между половете в ЕС се е свила с 1% през последните осем години, което означава, че жените ще чакат още 84 години – до 2104 г., за да постигнат равно заплащане, ако тази текуща тенденция продължи.

От ЕКП алармират, че без обвързващи мерки за равенство на заплащането, които да променят ситуацията, разликата между половете ще продължи да нараства в девет държави-членки. България е една от тях, тъй като разликата в заплащането се запазва около 13% през 2010 и 2018 г., показват цитираните от ЕКП данни. Същата е ситуацията и в страни като Латвия, Полша, Малта, Португалия, Словения.

Жените в Германия и Чехия пък ще чакат до 2121 г. за еднакво заплащане. Най-бавно разликата се стопява във Франция (0,1% от 2010 г.) и ако това продължи, на страната ще са й необходими над 1000 години, за да постигне равенство.

Жените в други девет държави ще трябва да изчакат до втората половина на този век. Най-бързо неравенството ще изчезне в Румъния, Люксембург и Белгия – съответно през 2022, 2027 и 2028 г.

На този фон от ЕКП изразяват безпокойство, че Европейската комисия е забавила публикуването на очакваната директива за прозрачност на заплащането и вместо на 4 ноември, когато е Денят на равното заплащане, ще я обяви на 15 декември. Според ЕКП реализацията на инициативата е поставена под въпрос. Конфедерацията е изпратила писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, за да поиска яснота относно причината за забавянето и уверение, че работата по директивата ще продължи.

„Големият бизнес обича да се преструва, че постигаме напредък в намаляването на разликата в заплащането между половете чрез доброволни мерки. Но жените биха чакали над 100 години за равно заплащане в Европа, ако промяната продължи със сегашните си темпове. Жените, които са работили на първа линия по време на кризата Covid-19 в системно подценявани грижи, трябва да получат справедливост. Урсула фон дер Лайен повдигна надежда за реална промяна с обещанието си да обвърже мерките за прозрачност на заплащането в рамките на 100 дни, но това изглежда се изплъзва от дневния ред под натиска на онези, които са настроени срещу жените и равенството. Призоваваме председателя на Комисията да подкрепи комисар Дали и да даде приоритет на мерките за прозрачност на заплащането, които са спешно необходими за постигане на реален напредък към равенството. Предлагаме пълната подкрепа на синдикатите“, коментира заместник-генералният секретар на ETUC Естер Линч.